Dolar : Alış : 3.7845 / Satış : 3.7913
Euro : Alış : 4.6641 / Satış : 4.6725
HAVA DURUMU
hava durumu

istanbul11°CYağışlı

Üyelik İşlemleri Yeni Üyelik / Giriş Yap

Mimar Ahmet Erkurtoğlu’na göre “Yapılan Kentsel Dönüşüm Değil, Binasal Dönüşüm”

Ana Sayfa » Gündem » Mimar Ahmet Erkurtoğlu’na göre “Yapılan Kentsel Dönüşüm Değil, Binasal Dönüşüm”
23 Haziran 2016

AE (1) (Large)AE Mimarlık Yönetim Kurulu Başkanı Mimar Ahmet Erkurtoğlu ile güzel bir söyleşi gerçekleştirdik. AE Mimarlık olarak hayata geçirdikleri projeleri, İstanbul Analizi ve Kentsel dönüşüm konularında önemli bilgiler paylaştı. 

Ahmet Bey, gerçekleştirmiş olduğunuz projelerden bahseder misiniz?

Çeyrek asrı deviren bir mimarlık şirketi olduk ve kurulduğumuz günden beri proje üreten mimarlık şirketleri arasında önemli bir yerde duruyoruz. Günümüzde mantar gibi çoğalan mimarlık şirketlerine rağmen inşaat firmalarının en çok güven duyduğu mimarlık ofislerinden biri olmanın gururunu yaşıyoruz. AE Mimarlık’ın bu kadar çok mimarlık ofisi arasında farklı olmasının ana nedeni, mimari çözümlerde sadece estetik kaygıları içerisinde kaybolmamış olmasıdır. Günümüzde sadece estetiğe ağırlık veren projeler “cephe tasarımı” olarak ön plana çıkıyor. Oysa bir mimar estetik kadar binanın işlevselliğine de dikkat etmelidir. Kullanıcılar bir daire alırken m2 başına bir bedel ödediklerinden, mimar kullanıcıları zarara uğratmamak için her bir metrekareyi doğru değerlendirmelidir. Dışarıdan mükemmel görünen bir yapının işlevselliğinin iyi olmaması o yapının değerini düşünen en önemli faktördür. Bu nedenle AE Mimarlık olarak her zaman işlevselliği ön planda tutuyoruz.Net alanın brüt alanın oranına dikkat ediyoruz. Yani mümkün olduğu kadar kayıp alansız projeler üretiyoruz. Bizim projelerimiz yatırımcıları ve mal sahiplerini zarardan kurtarıyor ve yatırımcılar ortak alanların yerine kendi dairelerinde kullandıkları alanların parasını ödüyorlar. Bunun yanında yaptığımız binaların detaylarına önem veriyoruz. Projelerimize baktığınız zaman ise ağırlıklı İstanbul Anadolu yakasında olmak üzere Bodrum, Antalya, Çanakkale ve Kastamonu gibi Türkiye’nin çeşitli lokasyonlarında ve yine Irak, Türkmenistan, Tacikistan, Suudi Arabistan, Ukrayna ve Kırgızistan gibi yurt dışında da projelerimiz bulunuyor. DoubleTreeby Hilton Moda, Ofisim İstanbul, Aydoğan İnşaat’ın tüm projeleri (Panorama Park Moda, Aydoğanpark Tuzla, Caddepark Erenköy, Kale Grubu’nun Anadolu yakasındaki tüm inşaatları vs), Bostancı City, Şile’nin ilk AVM projesi Kilia, AlmondHill projelerimizden sadece birkaçı. Şu anda Birgen İnşaat, Aydoğan İnşaat, Denizatı Eğitim Kurumları, Yüksel Yapı, Ferko İnşaat, D Yapı, Asce&Kıral, Genç Yapı, Oran İnşaat, Kosifler Yapı, Demirland İnşaat, Çakoğlu İnşaat, Yaman Grup, İnanlar-UranüsGroup, Sadıkoğlu İnşaat, TG Yapı, Ağaoğlu Cadde, Başarır İnşaat, MSK Hisar İnşaat, Ulusoy İnşaat, TRC İnşaat, Merttaş İnşaat, Ak Yapı, KMK Yapı, Kadıoğlu İnşaat, Alker İnşaat, O2K Yapı, DS Yapı, Turuncu Mimarlık, BRT Yapı, Kütük Mermer İnşaat, Ekşioğlu 3F İnşaat, 4K Yapı, Mata Yapı, Ön Yapı, BB Yapı gibi inşaat firmalarına etüt ve projelendirme hizmet veriyoruz.

AE (4) (Large)Anadolu yakasının mimari durumunu nasıl yorumluyorsunuz?

Avrupa ve Anadolu yakalarını karşılaştırdığımız zaman Avrupa’nın İstanbul’un daha iş yükünü karşıladığını, Anadolu yakasının ise sonradan gelişmeye başlaması nedeniyle daha konut ağırlıklı olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Özellikle eski binalar daha büyük metrekarelidir. Birçok konutun ise otopark, sosyal donatı gibi özelliği bulunmaktadır. Ancak bugün Anadolu yakasına baktığımız zaman birçok iş merkezinin Kartal, Kavacık gibi lokasyonlarda ağırlık kazandığını görüyoruz. Yine Finans Merkezi’nin Ataşehir’e taşınmasıyla birlikte Anadolu yakası da konut ağırlıklı yapısından çıkıp iş merkezlerinin ve konutların iç içe geçtiği bir yapıya kavuşacaktır. Bu anlamda şehrin siluetini göz önünde bulundurup boş alanların doğru bir şehircilik anlayışıyla değerlendirilmesini istiyorum. Örneğin; Fikirtepe’de kentsel dönüşüm tam anlamıyla doğru uygulanırsa, sadece Anadolu yakası için değil, şehircilik açısından da önemli bir adım atılacaktır. Boğaza baktığınız zaman Bebek’in, İstinye’nin üzerinde koca koca kuleleri görüyorsunuz; zaten silueti bitirmişiz. Ama Avrupa’dan Anadolu yakasına baktığınız zaman hâlâ silueti koruyoruz ve buna göre projeler üretmeliyiz.

AE (8) (Large)Kentsel dönüşüm projeleri hakkında neler söylemek istersiniz? Sizce bu dönüşüm şehrin ihtiyacı doğrultusunda mı gerçekleşiyor?

Kentsel dönüşüme baktığımızda ise binaların bir yenilenme hareketinden bahsetmemiz daha doğru olacaktır. Burada yapılan kentsel dönüşüm değil, binasal dönüşümdür. Evet binalar sağlamlaştırılıyor, depreme dayanıklı hale getiriliyor. Ancak kentsel dönüşümü gerçekleştirirken İstanbul’a da bir şeyler katmamız gerekiyor. Yani bir binayı yaparken yeşil alanlar, yollar düşünülmeli. İstanbul’un yeşil alanlarla nefes almaya ihtiyacı var. Benim kentsel dönüşümdeki önerim; imar konusunda parsellerin birleşerek büyümesi gerektiğidir. Çünkü parsellerin birleştirilerek imarın arttırılması demek, şehrin rahatlaması anlamına da geliyor. Benim anladığım kentsel dönüşüm, kente katkısı olan bir dönüşümdür. Kadıköy’e baktığım zaman Kadıköy’ün elden gittiğini görüyorum. Her taraf şantiye, sokaklara giremiyoruz. İnsan yoğunluğu ve trafik yoğunluğu artacak ama kentsel dönüşümde bu yoğunluğu kaldıracak alt yapı, yol, yeşil alanlar ve rekreasyon alanları yaratılmıyor. Dolayısıyla İstanbul’un her tarafı maalesef beton yığını haline gelecek. Yazın camlarımızı açtığımızda bile bir rüzgar esintisi hissedemeyeceğiz. Çocuklarımıza yeni oyun alanları yaratılmamış olacak. Umarım mevcut alanları koruyabiliriz. Kentsel dönüşüm başladığından beri AE mimarlık olarak yaklaşık 300 binayı yeniledik ama benim kentsel dönüşüm anlayışıma göre yaptığım tek proje, Kozyatağı’nda 5 dönüm arsa içindeki 4 binayı yıkıp yerine biri 20, diğeri 28 katlı 2 bina yaptığım projedir. Binaların oturumundan sonra kalan arazide yeşil alanlar, çocuk oyun alanları, binaya ait sosyal tesis, bisiklet, yürüyüş alanları kapalı otoparklar ve misafirler için açık otoparklar tasarlanmıştır. Burada yaşayanlara güvenli ve huzurlu özel yaşam alanları sağlanmıştır. Kısacası aynı parselde bulunan 10 katlı binayı yıkıp yerine 12 katlı yeni bir bina yapmak bana göre kentsel dönüşüm değildir ve maalesef şu anda yapılan bu dönüşümün kente bir katkısı olmadığı gibi yaşadığımız kentlere de en az 50 sene daha kaldırılamayacak bir yük getirecektir.

AE (7) (Large)Bağdat Caddesi üzerindeki proje çalışmalarınız nasıl ilerliyor?

Şu anda Bağdat Caddesi’nde en çok projesi bulunan mimarlık ofislerinden biriyiz. Sadece 2015 yılında 100 projeyi hayata geçirdik ve projelerin yüzde 90’ı Bağdat Caddesi ve civarındaydı. Sadece bir inşaat firmasına Bağdat Caddesi civarında 25 proje çizdik.

Gelecek hedeflerinizde neler var?

Gelecek hedeflerimin başında, AE Mimarlık’ı kurumsallaştırmak bulunuyor. Piyasa mimarlığından sıyrılıp daha konsept mimarlığa yönelmek, ruhsat projelerinin yanı sıra uygulama projelerinin içerisinde daha fazla yer almak hedeflerimin sadece birkaçı. Ayrıca artık sınırlarımızı biraz genişletmemiz gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden yakın bir zamanda belirlediğimiz bir ülkede mutlaka bir ofis açacağız.

AE (2) (Large)

İlgili Terimler :

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

BENZER İÇERİKLER

GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin: “Gayrimenkul 4.0 versiyonunu

GYODER Başkanı Dr. Feyzullah Yetgin: “Gayrimenkul 4.0 versiyonunuGayrimenkul sektörünün çatı örgütü GYODER’in 18. Genel Kurulu’nda

GYODER üyesi 39 proje’den Kampanya

GYODER üyesi 39 proje’den KampanyaTürkiye’nin Gayrimenkul Platformu GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım

Sektör Temsilcilerinden Darbecilere Sert Mesajlar

Sektör Temsilcilerinden Darbecilere Sert MesajlarKonut Trendy Dergisi… Ülkemizin birliğine ve dirliğine kast eden hain elleri

RastgeleSeçilen İçerik
Nefes Modeli

20 Ağustos 2017

EN ÇOK OKUNANLAR

GYODER üyesi 39 proje’den Kampanya

GYODER üyesi 39 proje’den KampanyaTürkiye’nin Gayrimenkul Platformu GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım

15.Gayrimenkul Zirvesi’nde Metrekarenin Geleceği Tartışıldı

15.Gayrimenkul Zirvesi’nde Metrekarenin Geleceği TartışıldıTürkiye’nin Gayrimenkul Platformu GYODER (Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım

Nurol Gyo, İlk Yeşil Binası ‘Nurol Tower’ı Tamamladı

Nurol Gyo, İlk Yeşil Binası ‘Nurol Tower’ı Tamamladıİstanbul’a seçkin projeler kazandıran gayrimenkul sektörünün güçlü kuruluşu